Get Adobe Flash player

Podróż zagraniczna z pupilem

ZANIM WYJEDZIESZ MUSISZ TO PRZECZYTAĆ!

Podróż zagraniczna z pupilem..

Nie ma nieodpowiedniej pory roku do podróżowania: zimą do wyjazdu zachęcają piękne góry i ośnieżone stoki, latem ciepłe kraje i gorące plaże... Nasze zwierzęta razem ze swoimi właścicielami odkrywają nowe miejsca i coraz częściej przekraczają granice. Podczas planowania takiego wyjazdu należy z wyprzedzeniem zadbać o wymagane pozwolenia i dokumenty do przewozu naszych zwierząt.
Psy i koty to grupa zwierząt, która najczęściej odbywa podróże wraz ze swoimi opiekunami. Aby legalnie i bez przeszkód wyjechać ze swoim pupilem za granicę należy spełnić kilka podstawowych zasad.
* Przepisy odnośnie podróżowania poza granice Polski regulują rozporządzenia Parlamentu Europejskiego.

 

Oto 4 NIEZBĘDNE formalności, które musimy spełnić PRZED WYJAZDEM:


1. AKTUALNE SZCZEPIENIA

Zwierzę, które będziesz chciał zabrać w podróż zagraniczną musi posiadać aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie, obowiązek ten dotyczy zarówno psów, jak i kotów. Szczepienie, jeśli wykonane jest po raz pierwszy nabiera ważności dopiero po upływie 21 dni od daty zaszczepienia. Każde następne szczepienie tzw. przypominające, jeśli zostanie wykonane najpóźniej w dniu upływu ważności poprzedniego, pozwala na wyjazd bez okresu tzw. kwarantanny.
Uwaga! Pamiętaj, że nawet 1 dzień spóźnienia ze szczepieniem jest równoznaczny z ponownym odczekaniem 21 dni przed wyjazdem!
Czasami wymagane są także inne szczepienia, ale ich wykonanie jest uzależnione od celu podróży. W razie wątpliwości należy zajrzeć na stronę Głównej Inspekcji Weterynaryjnej, w zakładkę transport i przemieszczanie zwierząt. Bliższych informacji możesz zasięgnąć także u swojego lekarza weterynarii.


2. CZIPOWANIE

Kolejną rzeczą, którą obowiązkowo musisz wykonać u swojego zwierzęcia jest trwałe oznakowanie w postaci mikrochipu. Ważne jest, aby chip spełniał normy ISO w tym zakresie. Czipowanie winno być wykonane najpóźniej w momencie szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Uwaga!
*Jeżeli najpierw zaszczepiłeś zwierzę, a później dokonałeś czipowania- szczepienie należy powtórzyć!
*Jeżeli Twoje zwierzę posiada tatuaż i został on wykonany po 3 lipca 2011 roku nie jest już on akceptowaną metodą znakowania w zakresie przemieszczania, takie zwierzę musi posiadać identyfikator elektroniczny (mikrochip)

 

3. DOKUMENT IDENTYFIKACYJNY- PASZPORT

Pies, czy kot którego chcesz zabrać w podróż za granicę musi być zaopatrzony w paszport, który może wystawić tylko upoważniony lekarz weterynarii (nie wszystkie gabinety i lecznice mają możliwość wystawiania paszportów).
W paszporcie musi koniecznie znaleźć się wpis poświadczający ważność szczepienia przeciwko wściekliźnie.

 

4. PROFILAKTYCZNE ŚRODKI ZDROWOTNE

Pod tym hasłem kryje się profilaktyka inna niż szczepienie przeciwko wściekliźnie, a więc: odrobaczenia, odpchlenia i inne ważne szczepienia, które trzeba wykonać podróżując po kilku krajach UE. Oto kilka przykładów państw o zaostrzonych przepisach:

Wielka Brytania, Malta, Irlandia, Finlandia, Norwegia, Szwecja.
U psów dodatkowo obowiązuje profilaktyka przeciwko tasiemcom. Lekarz weterynarii musi zastosować odpowiedni preparat i to w ściśle odpowiednim czasie.

Szwajcaria
Poza podstawowym oznakowaniem należy zaopatrzyć zwierzę w świadectwo zdrowia poświadczające, że w ciągu 48h przed wyjazdem zwierzę nie wykazywało objawów choroby zakaźnej

Islandia
To kraj o najbardziej rygorystycznych przepisach. Tu zwierzęta muszą być zaszczepione na szereg chorób zakaźnych, muszą być odrobaczone, muszą mieć zastosowany preparat na świerzbowca usznego. Wykonuje się u nich także badania na obecność pewnych chorób, a przed wyjazdem określa się temperament zwierzęcia.

 

SZCZEGÓLNE ZAKAZY I SANKCJE ZA NIEPRZESTRZEGANIE PRZEPISÓW

*Zwierzęta, które nie ukończyły 3 miesiąca życia nie mogą podróżować poza granice państwa, chyba że towarzyszy im matka, która spełnia wszystkie wymogi i od której są zależne.
*Zakazane rasy! Niektóre państwa zabraniają przyjazdu na swoje terytorium ras psów uznawanych za niebezpieczne. Dokładnych informacji zasięgnij o swojego lekarza weterynarii
*Na terenie całej Unii Europejskiej obowiązuje zakaz kopiowaniu uszu i ogonów dlatego też niektóre państwa zabraniają wwożenia takich zwierząt na swoje terytorium.
*Sankcje za niestosowanie się do przepisów to czasem zwykły zakaz wjazdu do państwa, kwarantanna i mandat karny (cena uzależniona od danego państwa, waha się od kilkuset złotych, do nawet kilku tysięcy euro!).

Jak widać podróżowanie ze zwierzęciem może przysporzyć pewnych kłopotów, dlatego ważne jest wcześniejsze wykonanie wszystkich niezbędnych procedur.
Zachęcam do nieodkładania tych spraw na ostatnią chwilę. Najlepiej rozpocząć przygotowania do podróży na co najmniej 3-4 tygodnie przed wyjazdem, a wtedy wakacje spędzone wspólnie ze swoim pupilem będą na pewno niezapomnianą przygodą.

lek.wet. Maciej Ozimirski

Kontakt

Lecznica Weterynaryjna IWA
ul. Katowicka 14b,
44-335 Jastrzębie-Zdrój
Tel.: 32 471 82 72
E-mail: weterynarz@lecznicaiwa.pl

Godziny otwarcia:
pn-pt: 09:00 - 20:00
sb: 09:00 - 13:00

Poza godzinami przyjęć lecznica pełni dużur
pod numerem telefonu 666 118 266

Przyjmujemy płatności kartą.

Uczestniczymy w programach:

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij